joi, martie 28, 2024
AcasăsusOlimpia egala Universității pe Cluj Arena

Olimpia egala Universității pe Cluj Arena

DSC_5510Olimpia a jucat sâmbătă 28 mai în deplasare în compania celor de la Universitatea Cluj într-o partidă ce a contat pentru etapa a 9-a din play-out-ul Ligii a II-a.

Olimpia a deschis scorul încă din minutul 7 pe Cluj Arena. Faur înscrie cu un șut de la 16 metri, deviat de unul dintre fundașii clujeni.

Două minute mai târziu, jucătorii antrenați de Mircea Bolba și-au trecut în cont o ocazie de această dată mingea ocolind poarta clujeană.

În minutul 17, Vojtuš i-a pasat lui Turčák care a reluat din prima dar portarul sătmărean a reușit să respingă. Același Vojtuš a executat excelent o lovitură liberă de la 18 metri în minutul 22, dar balonul a lovit transversala porții adverse. O nouă ocazie a gazdelor s-a consemnat în minutul 26 atunci când Greu a centrat, Zdroba a reluat la colțul scurt dar Șuta a respins in extremis. În minutul 40, Butean i-a pasat lui Vojtuš care a șutat de la 10 metri pe lângă poarta sătmăreană. În ultimul minut al primului mitan, Moruțan a centrat iar Hîmpea a reluat cu capul, mingea trecând milimetric peste transversala porții lui Șuta. La pauză tabela a indicat scorul de 0-1.

În primele minute de la realuarea părții secunde, U a fost aproape să egaleze prin Boboc, dar Șuta a reținut. După trei minute, din nou Vojtuš are șansa egalării, dar acelaș Șuta reține. Până la urmă după o oră de joc, Vojtuš reușește să egaleze pentru clujeni.

În ultimele minute de joc, Universitatea Cluj a avut două ocazii periculoase, la una dintre ele lovind chiar bara porții sătmărene.

►”U” Cluj: Grecu – Butean, Cordoș, Crișan, Hâmpea – Boboc (cpt.), Greu – Turcak, Moruțan, Vojtus – Zdroba

Rezerve: R. Pop – Berci, Erdei, P. Popescu, C. Popescu, Târnovan, Hațiegan

Antrenor: Mihai Nădăban

►Olimpia: Șuta – Ciul, Heil, Fl. Muntean (cpt.), Onicaș – Brata, D. Lukacs(min.63 Kanalos), R. Rus, Faur – Buhăescu, Mărkuș

Rezerve: Cherecheș – Mureșan, Bîgiu, Iuhas, Sălăgeanu, Villand, Kanalos

Antrenor: Mircea Bolba

La finalul întâlnirii, o parte a celor prezenți în peluza stadionului clujean a pătruns pe teren. Marea majoritate a jucătorilor au reușit să se adăpostească la vestiare. Cel mai afectat a fost fundașul Florin Cordoș căruia i-a fost rupt tricoul de joc fiind ulterior bruscat și în drumul spre vestiare. Purtătorul tricoului cu numărul patru a evoluat 2490 de minute în acest sezonul al ligii secunde reușind să înscrie golul victoriei studenților clujeni din prima parte a campionatului la Reșița.