vineri, martie 29, 2024
AcasăSportLocalOlimpia pierde cu 4 la 1 la Arad

Olimpia pierde cu 4 la 1 la Arad

uta-oli2În ultima partidă disputată de UTA Arad pe teren propriu, jucătorii și-au luat rămas bun la scor în fața Olimpiei. Prima repriză a fost una liniștită pe tabelă, însă cu destule ocazii neconcretizate pe teren. Însă în repriza a doua jucătorii Bătrânii Doamne s-au dezlănțuit și au adus prăpădul.

Mai întâi Strătilă a înscris de la punctul cu var, după ce tot el a obținut penalty-ul, iar Rus a făcut 2-0 în minutul 61, cu un șut plasat de la 15 metri. Pe final s-au mai marcat trei goluri: Copil a făcut scor de forfait în minutul 78, marcând din șapte metri, Man a mărit diferența în minutul 89, pentru ca sătămărenii să înscrie golul de onoare în prelungiri prin Bura.

Cu această victorie, UTA Arad a urcat pe locul second în clasamentul Ligii a II-a, în spatele liderului CSM Râmnicu Vâlcea. Cele două echipe se vor înfruntă în etapa următoare, în Zăvoi.

Din păcate pentru noi, Olimpia a rezistat doar o repriză în deplasarea de la Arad, în partea secundă sătmărenii nu au mai putut face față valului ofensiv arădean, și datoriă absențelor lui Sălăgeanu care a fost accident, Heil și Chivari care au fost suspendați, dar și cu decizia de-al ține pe Boștină pe bancă.

Olimpia pierde al doilea meci cu 4-1 într-o săptămână și acum e mai aproape de retrogradare decât de play-off. Iar jocul de Moș Nicolae cu Tărlungeni se anunță capital.Pentru a aavea o iarnă cât de cât liniștită elevii lui Csik trebuie să câștige toate cele trei puncte.

Olimpia Satu Mare: Băican – Muntean, Tătaru, Mureșan, Iuhas, Takacs (63 Cadar), Villand, Rus, Bura, Faur (58 Boștină), Bigiu (58 Kanalos).

Olimpia va juca sâmbătă, 5 decembrie, de la ora 11.00, pe Stadionul Olimpia cu formația Unirea Târlungeni. Va fi ultimul meci din acest an.

Clasament:

Rm. Vâlcea                   17           10              4              3              31-15     34

UTA Arad                      17           9              5              3              34-20     32

Baia Mare                     17           9              5              3              26-12     32

Gaz Metan                    17           9              4              4              25-15     31

FC Brașov                     17           8              7              2              41-21     30

Chindia Tgv.                 17           9              2              6              29-18     29

CS Mioveni                   17           8              4              5              28-14     28

Ș. Pîncota                      17           7              5              5              18-18     26

Satu Mare                    17           7              4              6              27-22     25

Universitatea               16          7              2              8              14-11     23

Tărlungeni                  17           2              7              8              16-25     13

FC Bihor                     17           4              1              12           12-40     13

FC Caransebeș          17           3              1              13           13-40     10

Reșița                         17           1              1              15           12-55     1