miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportNationalPrima înfrângere pentru Contra

Prima înfrângere pentru Contra

Marți seară România a jucat ultimul meci al anului pe Național Arena împotriva Olandei într-o partidă amicală pe care a pierdut-o cu scorul de 3 la 0, însemnând și prima înfrângere pentru Consmin Contra la cârma reprezentativei noastre.

În prima repriză, Budescu a fost cel mai activ tricolor. În doar opt minute, a avut două ocazii la poarta lui Cilessen. La poarta cealaltă, Pantilimon a avut și el două intervenții până la pauză, la reluările lui Propper și Babbel. Budescu și Țucudean n-au mai apărut pe teren pentru repriza secundă – au fost înlocuiți cu Stanciu și Andone, dar olandezii au fost cei care au deschis scorul. Centrarea lui Berghuis a fost reluată în plasă de Memphis Depay. Tot Berghuis l-a servit ideal și pe Ryan Babel. Doar Cristian Ganea a mai încercat să pună-n pericol poarta lui Cilessen, dar România – Olanda s-a încheiat 0-3 – Luuk De Jong a înscris dintr-un nou assist semnat de Berghuis, la ultimul meci al batavilor cu Dick Advocaat selecționer.

România a fost învinsă pentru a 10-a oară de Olanda în cele 14 meciuri directe.