joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportNationalRomânia a pierdut amicalul cu Ukraina

România a pierdut amicalul cu Ukraina

rom-nia-este-groggy-nainte-de-euro-2016-tricolorii-au-primit-patru-goluri-de-la-ucraina-video-1Naționala României de fotbal a fost învinsă de Ukraina cu scorul de 4 la 3 într-un amical disputant de tricolori în Italia înaintea Campionatului European de fotbal ce va avea loc în Franța.

Naționala lui Anghel Iordănescu a deschis scorul prin Torje, însă în cele din urmă s-a văzut condusă și cu scorul de 1-4. Pe final, Alibec și Stanciu au redus din diferență.

Românii au fost de nerecunoscut după pauză. Cu doar două goluri primite în preliminarii, jucătorii antrenați de Anghel Iordănescu au scos de trei ori mingea din poartă într-un sfert de oră. Zinchenko a profitat de gafa lui Chiricheș (48) și a dus-o pe Ucraina la conducere. Tătărușanu a respins șutul lui Shevchuk (53), dar nu a mai putut interveni la execuția lui Konplyanka (56).

Imediat după, Maxim a greșit o pasă la mijlocul terenului și Yarmolenko a făcut 4-1 (59).

Este prima înfrângere a României dupa 15 partide fără să piardă, mai exact România nu a pierdut de aproape 2 ani, de pe 4 iunie 2014, atunci când a pierdut cu Algeria cu scorul de 1 la 2.