marți, aprilie 23, 2024
AcasăSportLocalSătmăreanul Mani Gyenes s-a clasat pe locul 14 la finalul Dakar 2016

Sătmăreanul Mani Gyenes s-a clasat pe locul 14 la finalul Dakar 2016

Mani-5th-stageAustralianul Toby Price (KTM) a câștigat, sâmbătă, la Rosario, Raliul Dakar la clasa moto, competiție pe care românul Emanuel Gyenes a încheiat-o pe locul 14, fiind cea mai bună clasare a sa.

Price (KTM), la doar a 2-a sa participare la Dakar, a obținut o victorie de senzație. Ultima etapă a fost câștigată de chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna) cu 1h51min27sec, urmat de argentinianul Kevin Benavides (Honda) la 1min41sec și de portughezul Helder Rodrigues (Yamaha) la 2min37sec. Price a fost al 4-lea la 4min22sec. Românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat al 16-lea, la 15min36sec de învingător.
În clasamentul general, Toby Price a ocupat primul loc, urmat de slovacul Stefan Svitko (KTM) la 39min41sec și de Pablo Quintanilla la 48min48sec.

Emanuel Gyenes a fost al 14-lea la general, la 4h18min48sec de Price. El a concurat pentru a 6-a oară la prestigiosul raliu raid și s-a clasat mai bine față de anul trecut, când a ocupat locul 21 la general.