luni, aprilie 21, 2025
AcasăLocaleStiri Satu MareContrabandă cu țigări la Halmeu

Contrabandă cu țigări la Halmeu

 

Polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmației au depistat și confiscat, în PTF Halmeu și pe comunicații, țigări în valoare de peste 5.700 lei, marfă ce urma să fie comercializeze pe piața neagră de desfacere din zonă.

Marți, 27 martie, în jurul orei 17.00, la P.T.F. Halmeu s-a prezentat, pe sensul de intrare în țară, Dan M., în vârstă de 44 de ani, domiciliat pe raza jud. Maramureș, conducând un autoturism marca Mercedes, înmatriculat în Maramureș. Existând suspiciuni că acesta transportă țigări de proveniență ucraineană, polițiștii de frontieră împreună cu lucrătorii vamali au efectuat un control amănunțit asupra vehiculului.

Astfel, a fost descoperită ascunsă și nedeclarată, în vederea sustragerii de la controlul vamal, în bancheta din față și laterala din partea stângă a autoturismului, cantitatea de 498 pachete de țigări marca Rothmans, de proveniență ucraineană. Țigările, în valoare de 2.241 lei, au fost ridicate în vederea confiscării, iar șoferul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 5.000 lei.

- Advertisment -spot_img

Cele mai populare